Myszki
( ilość produktów: 30 )Myszka to urządzenie wskazujące służące do przesuwania kursora po ekranie, które obok klawiatury jest jednym z podstawowych i niezbędnych akcesoriów każdego komputera stacjonarnego. Wśród dzisiejszych myszek wyróżniamy mechanizmy optyczne i laserowe. Komunikują się one z komputerem w sposób bezprzewodowy lub klasycznie po kablu.
G560-Black | Myszka przewodowa dla graczy | Myszka gamingowa z podświetleniem RGB
Q18 | Bezprzewodowa, biurowa myszka komputerowa optyczna | 1000 DPI | niebieska
X1 | Bezprzewodowa, biurowa myszka komputerowa optyczna | 800-1600 DPI | biała
X1-Dual | Bezprzewodowa, biurowa myszka komputerowa optyczna | 2.4GHz + Bluetooth 5.2 | 800-1600 DPI | czarna
X1-Dual | Bezprzewodowa, biurowa myszka komputerowa optyczna | 2.4GHz + Bluetooth 5.2 | 800-1600 DPI | biała
Q5 | Bezprzewodowa, biurowa myszka komputerowa | optyczna, 800-1800 DPI, 6 przycisków
Q5 | Bezprzewodowa, biurowa myszka komputerowa | optyczna, 800-1800 DPI, 6 przycisków
Q18 | Bezprzewodowa, biurowa myszka komputerowa optyczna | 1000 DPI | czerwona
MM1 | Gamingowa myszka komputerowa, przewodowa, optyczna, USB | 800-3200 DPI, 7 przycisków
- 1
- 2
Jakie są rodzaje myszy komputerowych?
Chociaż za pierwowzór myszki należy przyjąć Trackball z 1941 roku, to dopiero w 1970 roku światło ujrzała pierwsza mysz oparta na ma mechanizmie kulkowym. Do boomu na myszki i ich powszechnego użytku doszło dopiero w latach 1983-1984 za sprawą firm Microsoft i Apple.
Myszki komputerowe możemy podzielić ze względu na typ, rodzaj zastosowanej technologii.
Lata dziewięćdziesiąte i początek nowego milenium należały do urządzeń kulkowych. Wraz z rozwojem technologii i obniżeniem kosztów jej wytwarzania, mechaniczne, kulkowe myszy komputerowe zostały wyparte przez urządzenia z sensorem optycznym.
Myszki optyczne są w produkcji i użyciu po dziś dzień. Wyposażone są w diody LED, które wysyłają wiązkę światła w kierunku podłoża, następnie odbity sygnał przechwytywany jest przez sensor, który odczytuje położenie myszy. Zaletą tej technologii jest możliwość korzystania z myszki na praktycznie każdej powierzchni (z wyjątkiem szkła i lustra), gładkiej, chropowatej, używając podkładki pod mysz lub nie.
Kolejnym krokiem w ewolucji myszy komputerowych było pojawienie się czujników laserowych. Zasada działania jest podobna do technologii optycznej, z tą różnicą, że miejsce diody LED zajął laser, który cechuje się znacznie wyższą czułością i precyzją.
Myszki komputerowe dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe.
Kabel w gryzoniu do niedawna wydawał się oczywistością. Podłączony do komputera stacjonarnego zapewniał najlepszą jakość połączenia, brak opóźnień, wysoką częstotliwość sygnału oraz brak potrzeby ładowania lub wymiany baterii. Rozwój i pojawienie się wysokiej jakości łączności bezprzewodowej pozwolił na pozbycie się przewodu w myszce. Pozwoliło to na podniesienie komfortu pracy z komputerem, zwłaszcza przenośnym. Bezprzewodowe myszy komputerowe wykorzystują łączność radiową oraz Bluetooth używając małego odbiornika wpinanego do portu USB.
Ostatni z podziałów myszy komputerowych dotyczy ich zastosowania i sposobu użytkowania.
Najogólniej rzecz ujmując rozróżnić możemy urządzenia biurowe, używane do pracy oraz myszki dla graczy. Wśród tych pierwszych znajdziemy małe, lekkie, przenośne myszki do pracy z laptopem, myszki ergonomiczne, przystosowane kształtem do wielogodzinnej pracy bez bólu ręki, a także specjalistyczne, programowalne urządzenia dedykowane grafikom i inżynierom.
Myszki gamingowe to urządzenia mające za zadanie wspomóc i podnieść umiejętności gracza. Charakteryzują się wyższą rozdzielczością sensora, podświetleniem RGB, możliwością programowania wielu dodatkowych przycisków, a nawet indywidualnym dostosowywaniem wagi i rozłożenia masy dzięki specjalnym ciężarkom.
Jaką myszkę komputerową wybrać?
Myszka komputerowa to urządzenie, z którym z racji na pracę, albo zamiłowanie do gier będziesz spędzać wiele godzin dziennie. Jej wybór nie powinien być zatem powierzony przypadkowi. Decyzja o modelu, który będziesz użytkował powinna być starannie przemyślana.
Należy więc zastanowić się czy mysz ma mieć kabel, czy raczej powinna być bezprzewodowa. Wersja z przewodem to stabilność, precyzja i brak zakłóceń. Z racji braku wbudowanego akumulatora jest też zazwyczaj lżejsza od gryzonia bezprzewodowego. Wersja bez kabla to z drugiej strony mniejsza plątanina przewodów na biurku i niepodważalna mobilność. Jednak w przypadku takiego wyboru należy pamiętać o ładowaniu baterii i możliwości występowania zakłóceń w połączeniu.
Wybierając mysz do pracy nie będzie Ci potrzebne np. podświetlenie RGB, lepiej skupić się na ergonomicznym, dopasowanym kształcie, precyzyjnym optycznym sensorze oraz dobrej pracy na baterii. Jeżeli korzystasz z kilku komputerów wygodną opcją będzie wybór myszki T-WOLF X1-Dual z możliwością zmiany trybu połączenia.
Kiedy głównym zastosowaniem myszki mają być gry, warto zadbać o jak najlepszy wybór, który może dać przewagę w rozgrywce. Należy postawić na precyzyjny układ o wysokiej rozdzielczości, możliwość personalizacji klawiszy i wagi oraz na ergonomiczny kształt. Niezależnie, który rodzaj gripa preferujesz - palm, claw, fingertip - Twój chwyt powinien być maksymalnie pewny. Podświetlenie LED to standard wśród myszek dla graczy - tworzy on zachwycający efekt w trakcie wieczornych zmagań. Wybierając ultralekki model T-WOLF G540 nie pozostawisz przeciwnikom złudzeń.
Jaka jest najlepsza czułość DPI myszki komputerowej?
Czułość myszki wyrażana za pomocą DPI (dots per inch) to innymi słowy odległość jaką pokona kursor (ilość punktów, kroków) na ekranie, kiedy przesuniemy myszkę po podkładce o jeden cal. Wraz ze wzrostem rozdzielczości myszki (wartości DPI) zwiększa się zatem szybkość kursora na ekranie. Czy warto więc mieć najszybszą mysz? To zależy. Posiadając wysoką wartość DPI myszka będzie precyzyjniejsza, a prędkość kursora można obniżyć w ustawieniach systemu lub gry.
W środowisku biurowym wystarczającymi wartościami będą te z zakresu 800-1200 DPI, w przypadku pracy z programami graficznymi przyda się już większa precyzja, na poziomie 2000 DPI. Dla graczy producenci przygotowują najbardziej wyspecjalizowane urządzenia. Ponieważ nie ma tutaj mowy o półśrodkach, rozdzielczości na poziomie 5000-6400 DPI to norma, a wartości oscylujące w okolicach 12000 DPI i więcej nie robią już wrażenia. Warto jednak zauważyć, że w rzeczywistości prawdopodobnie nikt z Was nigdy nie skorzysta z czułości wyższej niż 6000. Byłoby to po prostu niepraktyczne, a nawet można powiedzieć, że nieprzyjemne.