Klawiatury
( ilość produktów: 8 )Klawiatura to obok myszki jedno z podstawowych i niezbędnych akcesoriów każdego komputera stacjonarnego, służące do ręcznego sterowania i wprowadzania danych. Ze względu na budowę oraz mechanizm działania wyróżnia się trzy rodzaje klawiatur: membranowe, nożycowe, mechaniczne. Różnią się one właściwościami mechanizmów klawiszy oraz ich sposobem działania. W zależności od zastosowanych przełączników klawisze mają różny skok, moment aktywacji, głośność. Klawiatury dzielą się również na takie, które łączą się z komputerem za pomocą kabla lub w sposób bezprzewodowy.
T18 | Gamingowa klawiatura mechaniczna z podświetleniem LED RGB, TKL, niebieskie przełączniki
T13 | Klawiatura przewodowa ze zintegrowaną podpórką pod nadgarstki, pełnowymiarowa, cicha, do biura
T71 | Gamingowa klawiatura mechaniczna z podświetleniem LED RGB, krótka, niebieskie przełączniki
T72 | Gamingowa klawiatura mechaniczna w stylu retro, z podświetleniem LED RGB, krótka, niebieskie przełączniki
i8 | Podświetlania klawiatura bezprzewodowa z Touchpad
T15 | Płaska klawiatura przewodowa z blokiem numerycznym, niski profil przycisków, do biura, cicha
T19 | Gamingowa klawiatura jednoręczna z podświetleniem LED, keypad
Jaką klawiaturę komputerową wybrać?
Klawiatura to jedno z podstawowych, jak nie najważniejszych peryferii komputerowych, którego używamy przy codziennej pracy z komputerem. Setki tysięcy wpisywanych słów i miliony kliknięć sprawiają, że nie należy bagatelizować wyboru klawiatury, aby nie narażać się na późniejszy brak komfortu. Decydując się na nową klawiaturę do wyboru mamy wiele rodzajów urządzeń, warto więc zastanowić się nad optymalnym dla nas rozwiązaniem.
Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć zastosowanie i ergonomię klawiatury. Jeżeli głównym przeznaczeniem będzie praca biurowa z dużą ilością pisanego tekstu, trzeba zwrócić uwagę na komfortowy dla nadgarstków układ klawiszy. Dobrym rozwiązaniem będą mechaniczne przełączniki, dzięki którym odczucia z pisania będą bardzo zbliżone do pisania na maszynie. Jeśli zależy nam na ciszy warto wybrać klawiaturę z niskimi klawiszami, o krótkim skoku. Obecność multimedialnych przycisków będzie sporym plusem, ale wisienką na torcie będzie dodatkowe wyposażenie w postaci podkładki pod nadgarstki. Patrząc na potrzeby graczy w dzisiejszych czasach, pod uwagę mogą być brane wyłącznie klawiatury mechaniczne. Szybki i precyzyjny klik, dodatkowe możliwości w postaci anti-ghostingu i key rollover oraz atrakcyjny wygląd dzięki podświetleniu LED RGB to podstawowe funkcje nowoczesnej klawiatury gamingowej!
Kolejnym aspektem, nad którym warto się zastanowić jest sposób łączności klawiatury z komputerem. Wybierając rozwiązanie bezprzewodowe możemy cieszyć się z wygody i komfortu jaki daje, czyli brakiem kolejnego kabla na biurku oraz możliwością korzystania z klawiatury w odległości kilku metrów od odbiornika, np. na kanapie przed telewizorem. Do wad zaliczyć trzeba potrzebę ładowania lub wymieniania baterii. Z kolei połączenie przewodowe to brak zakłóceń, gwarancja stabilnego połączenia oraz najwyższa szybkość przesyłu sygnału.
Stając przed wyborem klawiatury gamingowej do dyspozycji mamy cztery warianty układu klawiszy:
- Pełna klawiatura - z pełną sekcją klawiatury numerycznej oraz panelem strzałek i przycisków funkcyjnych
- TKL (ten keys less) - z panelem strzałek i przycisków funkcyjnych, ale bez klawiatury numerycznej. Klawiatura stanowi 80% szerokości pełnej wersji
- Klawiatura 75% - ze strzałkami w głównej sekcji, bez klawiatury numerycznej
- Klawiatura 60% - z samą główną częścią (bez panelu strzałek ani klawiatury numerycznej)
Klawiatury dzielimy także na rodzaj zastosowanego mechanizmu. Wyróżniamy przede wszystkim klawiatury mechaniczne oraz membranowe.
Czym się różni klawiatura mechaniczna od membranowej?
Wybór klawiatury powinien być oparty o indywidualne preferencje i potrzeby. Jeżeli komputera używasz od czasu do czasu, głównie do przeglądania sieci czy oglądania filmów, klawiatura membranowa w zupełności wystarczy.
Budowa klawiatury membranowej jest dość prosta - między klawiszami, a elektroniczną matrycą znajduje się gumowa membrana z wypustkami. Po naciśnięciu klawisza, dociska on wypustkę, zamykając w ten sposób obwód i aktywując jego funkcję. Zaletą tego rozwiązania jest cicha praca klawiatury oraz to, że może być ona lekka i cienka oraz przede wszystkim tania. Do wad należy zaliczyć ograniczoną żywotność klawiatury (do 10 milionów kliknięć), niższą precyzję działania, a także potrzebę włożenia większej siły w naciśnięcie klawisza oraz jego dłuższy czas reakcji na wciśnięcie i wolniejszy powrót.
Jeśli jesteś graczem lub zawodowo piszesz na klawiaturze, wybór jest oczywisty. Najlepszym rozwiązaniem będzie klawiatura mechaniczna. Jej budowa oparta jest na osobnym mechanizmie i przełączniku ze sprężyną dla każdego klawisza. Sprawia to, że taka klawiatura jest w stanie wytrzymać wiele lat, bez spadku czułości klawiszy. Przekłada się to również na szybkość, precyzję działania i żywotność (ponad 50 milionów kliknięć). Wadą, chociaż nie dla wszystkich, jest hałas jaki generuje intensywna praca i charakterystyczny dźwięk kliknięcia.
Nie dla każdego i nie zawsze klawiatura mechaniczna będzie jednak lepszym wyborem, chociażby ze względu na wyższe ceny tych urządzeń w porównaniu do klawiatur membranowych. Co prawda z wyższą ceną idzie w parze wysoka jakość przełączników, duża wytrzymałość i dłuższa żywotność klawiatury, przez co może się okazać, że jest to finalnie ekonomiczniejszy wybór, ale początkowy wydatek może być trudny do przełknięcia.