Dostawa DPD Pickup GRATIS przy zamówieniu powyżej 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

HUBy USB

( ilość produktów: 12 )

HUB to urządzenie pozwalające na podłączenie większej ilości sprzętu do jednego portu USB. Jest to więc w istocie rozdzielacz, dzięki któremu użytkownik otrzymuje dodatkowe wejścia. Stosując HUB aktywny, który posiada zewnętrzne zasilanie, mamy możliwość podłączenia urządzeń z większym zapotrzebowaniem na prąd.

Jaki Hub USB wybrać - aktywny czy pasywny?

Hub USB to urządzenie, które pozwala zwiększyć ilość dostępnych gniazd USB w naszym komputerze, a co za tym idzie daje możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Ten rozgałęziacz złącza USB okazuje się niezwykle przydatny w sytuacjach, kiedy brakuje nam w komputerze wolnych slotów do podłączenia USB, ponieważ ich liczba jest zwyczajnie ograniczona i czasami okazuje się niewystarczająca. Ilość dostępnych dodatkowych portów USB zależna jest od wybranego modelu. Hub USB pozwala również na wygodniejsze i dogodniejsze podłączanie urządzeń do komputera - zamiast wtykać kable, dongle Bluetooth czy pendrive'y bezpośrednio do portów USB na płycie głównej, które znajdują się z tyłu komputera, można je wygodnie wpinać i odpinać bez potrzeby schylania się lub nurkowania pod biurkiem. Rozdzielacz USB ustawiony na blacie biurka zapewnia łatwy dostęp i łatwość użytkowania.

Hub USB działa od razu po podłączeniu do komputera, co pozwala na podłączanie dodatkowego sprzętu bez żadnej dodatkowej konfiguracji. Rodzaj oraz ilość urządzeń peryferyjnych ma jednak zasadnicze znaczenie dla wyboru odpowiedniego rozgałęziacza. Różnica między hubem USB aktywnym a pasywnym polega na tym, jak dzieli on moc między podłączone do niego urządzenia.

Hub USB pasywny jest prostszym urządzeniem, które po prostu rozdziela dostępne gniazda USB pomiędzy podłączone do niego urządzenia. Nie posiada on dodatkowych funkcji, takich jak regulacja mocy czy zabezpieczenia przed zwarciami i przepięciami, ponieważ energia do niego dostarczana pochodzi wyłącznie z pojedynczego gniazda. W związku z tym pasywny Hub jest w stanie obsługiwać urządzenia, których suma pobieranej energii nie przekracza 500 mA. Do sprzętu peryferyjnego, który bez kłopotu zostanie obsłużony przez ten rodzaj rozgałęziacza możemy zaliczyć m.in.:

  • pendrive,
  • mysz,
  • klawiatura,
  • dongle Bluetooth.

Plusem takiego rozwiązania jest brak dodatkowych kabli, przewodów oraz konieczności dostępu do gniazdka elektrycznego.

Hub USB aktywny z kolei dzięki własnemu zasilaniu zewnętrznemu oraz posiadaniu wbudowanego układu elektronicznego, pozwala na regulację i dystrybucję mocy do podłączonych urządzeń. Dzięki temu, możliwe jest podłączenie większej liczby urządzeń w taki sposób, aby bezproblemowo działały jednocześnie, a także urządzeń o większym niż 500 mA poborze prądu, bez ryzyka, że zabraknie im mocy. Huby aktywne często oferują także dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenia przed zwarciami i przepięciami czy szybsze ładowanie urządzeń. Sprzęt peryferyjny, który potrzebuje mocniejszego, dodatkowego zasilania to m.in.:

  • dysk zewnętrzny,
  • tablet,
  • kamera internetowa,
  • skaner,
  • modem LTE.

W przypadku, gdy potrzebujesz podłączyć nie tylko pendriva czy myszkę, lecz kilka zewnętrznych urządzeń USB do swojego komputera, warto wybrać hub USB aktywny, ponieważ zapewni on lepszą jakość i bezpieczeństwo połączenia.

pixelpixelpixelpixel